HOME
OFFICERS
LREPGC
DISTRICTS
COMMITTEES
DOWNLOADS
INSPECTIONS
CONSTITUTION
BEAUCEANT
COMMANDERIES
STANDING/SPECIAL COMMITTEES 2021-2022

Grand Commandery Standing Committees 2020-2021
Constitution and Statutes Sections 5 (B),
7 (Q), 12 (A), 13 (A-Q), 14
and 23 (B) and the Long-Range Plan 2018-2023

ARCHIVES AND HISTORY EDUCATIONAL FOUNDATION
(See Section 13 (L)) (See Section 13 (I))
Dr. Joel Thomas Bundy (Chairman) Dr. Joel Thomas Bundy (Chairman)
Major Green Stephenson
(Secretary/Treasurer)
Thomas Martin Lewis
Howard Pratt Haynie, Jr.


ARRANGEMENTS FOR STATED CONCLAVE FINANCE (See Section 13 (D))
(See Section 5 (B), & 13 (P)) Adam Duncan (Chairman)
Deputy Grand Commander, (Chairman) Grand Line Dais Officers
Grand Generalissimo Grand Treasurer
Grand Captain General Deputy Grand Treasurer


AWARDS (See Section 13 (B)) FRATERNAL RELATIONS
Michael Thomas Huff (Chairman) (See Section 13 (F))
Constituent Commandery Recorders Peter Joseph Gordon (Chairman)
(Responsible for submitting Cordon criteria Phillip Edward Maybery, REPGC
& “Pat Myers” Criteria) Roy Braxton Henderson, REPGC


BALDWIN-BROWN FELLOWSHIP HOLY LAND PILGRIMAGE PROGRAM
PROGRAM (See Section 13 (Q)) (See Section 13 (N))
Charles Jarrett Frame (Chairman) Joel David Ratliff, Jr. (Chairman)
Constituent Commandery Chairmen Grand Prelate
Grand Recorder Associate Grand Prelate
Grand Treasurer Peter Reginald Spring
Nelson Crane Trinkle, Sr.


CHARTERS (See Section 13 (E)) JURISPRUDENCE (See Section 13 (A))
James Arthur Fields, Jr. REPGC (Chairman) Benjamin Franklin Hill (Chairman)
Scott Lyons Fielding Scott Lyons Fielding
Aubrey Jones Rosser, Jr.
Grand Standard Guard


CONSTITUTION AND STATUTES KNIGHT TEMPLAR CROSS OF HONOR
(See Section 13 (C)) (See Section 13 (O))
William Searcy, III (Chairman) Jason Lotz (Chairman),
Grand Captain General Jason Webber Lotz
Grand Senior/Junior Wardens
Major Green Stephenson, III


KNIGHTS TEMPLAR EYE FOUNDATION MASONIC HOME (See Section 13 (G))
(See Section 13 (K)) Grand Commander (Chairman)
John Randall Howerton (Chairman) Grand Generalissimo
DDGC’s Grand Captain General
Constituent Commandery KTEF
Representatives


LEADERSHIP AND EDUCATION NECROLOGY, RELIGIOUS, AND
(See Section 13 (M)) PUBLIC OBSERVANCES (See Section 13 (H)
Ray Bacchus (Chairman) Mark Todd Pennypacker, Grand Prelate
Jeremy Brandon Utt Associate Grand Prelate
Constituent Commandery Recorders
Constituent Commandery Prelates


LONG RANGE PLANNING WORK (RITUAL AND TACTICS)
(See Section 13 (R) (See Section 13 (J), Section 23 (B))
Deputy Grand Commander (Chairman) Charles Gillespie Steele, III (Chairman)
Elected Grand Line Officers Deputy Grand Instructor General
Coyt D. Hargas District Instructors
Adam Lee Buffington Assistant District Instructors
Grand Inspector General
Deputy Grand Inspector General


MEMBERSHIP MEMBERSHIP - SOUTHWEST
GRAND COMMANDERY COORDINATOR Dewey Cole David
Joseph Brandon Hale Constituent Commandery
Ambassadors


MEMBERSHIP – VALLEY MEMBERSHIP -EASTERN
Stephen L. Young, Chairman Jeffrey A. Paras, Chairman
Constituent Commandery Central – Jack T. Moorman
Ambassadors Southern – Danilo B. Diego
Constituent Commandery
Ambassadors


MEMBERSHIP – NORTHEAST MEMBERSHIP – NORTHWEST
Michael John Brennan, Chairman A.    Scott Truax, Chairman
Constituent Commandery Constituent Commandery
Ambassadors Ambassadors


DRILL TEAM COMMITTEE
Charles Burke Barbee (Chairman)
Joe Gilbert Broce
Clint Willis Hues
Raymond Douglas Steele
Major Green Stephenson III


Special Committees 2020-2021
Appointed at the Will & Pleasure of the REGC


BICENTENNIAL KNIGHT TEMPLAR MAGAZINE
Jeffrey Cole Hedges (Chairman) and MASONIC HERALD
Elected Grand Line Officers John Jeffrey McClelland (Chairman/Editor)
DDGC’s
Constituent Commandery Recorders


UNIFORM REGULATIONS KNIGHT TEMPLAR MUSEUM
Scott Lyons Fielding (Chairman) YORK RITE BUILDING
Jimmy Dale “JD” Davis Timothy Paul Evans (Chairman)
Henry Godfrey Sharber James Terry Dean, Jr.
Donald Patrick Harmon


CONSTITUTION/STATUTES AUDIT PARLIAMENTARIAN
John Richard Rawls (Chairman) James Arthur Fields, Jr., REPGC
Jeff McClelland (Chairman)
John Howerton
Scott Fielding


EASTER SUNRISE SERVICE RELIGIOUS FREEDOM COMMITTEE
Deputy Grand Commander (Chairman) Shelton S. Mackey (Chairman)
Grand Prelate William (nmn) Searcy, III
Associate Grand Prelate Daniel Wilson Thompson


HOSPITALITY ROOM WEBMASTER
Grand Standard Bearer, (Chairman) George Daniel “Dan” Pushee, III
Grand Standard Bearer’s District 235 N Pompeo Avenue
Crystal River, FL 34429-7914
Home: 352-794-3471
E-mail: kych52fl@gmail.com


INTERNET COMMITTEE YOUTH ACTIVITES
Charles Louis Dirienzo (Chairman) Kenny Melvin Goode (Chairman)
William (nmn) Searcy, III Major Green Stephenson, III
Major Green Stephenson, III Jeremy Brandon Utt
John Richard Rawls Romulo Magnaye “Romi” Capuno
Thomas Lee Varner, Jr.,